top of page

Armide eemaldamine vigastuse järgselt

Vigastusarmid erinevad teistest armidest vigastuse enda jämedama mehhanismi, sageli haava ebaühtlaste servade ning võõrkehade või pigmendi võimaliku esinemise poolest haavas.

 
Millist tüüpi vigastused on olemas?
 

On neli peamist* traumamehhanismi, millega oma igapäevatöös kõige rohkem kokku puutun:

  1. Mehaaniline vigastus

  2. Keemiline vigastus

  3. Termiline vigastus

  4. Kombineeritud vigastus

* — ma ei analüüsi selles artiklis kiirgust, miinide lõhkeainet, dekompressiooni ega muid eksootilisi vigastuste ja armistumise mehhanisme.

 

Igasugune sügav nahakahjustus võib põhjustada armi teket. Erinevate traumeerivate teguritega kokkupuutest tekkinud arme koheldakse erinevalt.

 

Vaatame fotosid ja videosid:

Enesevigastamise tagajärjel tekkinud armid

 

Traumaatiliste armide rühma kuuluvad ka enesevigastamise tagajärjel tekkinud armid. Üks minu lemmikutest ja kõige raskemini ravitavatest armidest, kuna need paiknevad tavaliselt väga õrnal nahal ja selliste armide ravi vajavad enamasti noored patsiendid.

Videos on näha patsiendi vahetulemus pärast üsna agressiivsete laserprotseduuride lühikest kuuri koos meditsiinilise toega. Punetus on endiselt näha, kuid naha pind on peaaegu sile. Allolevas videos on näha sama patsiendi arm kontrollvisiidil 3 kuu pärast protseduuri.

Väga ilus dünaamika, 7 protseduuri dr Uskovi protokollide järgi.

PS: psühholoogiline tugi...

 

Oluline on meeles pidada, et lisaks armiravile on armide ravimisel oluline roll ka psühholoogilisel toel. Mõjutatud isikud võivad muutunud välimuse tõttu kogeda depressiooni ja madalat enesehinnangut. Mõnikord ei vaja psühholoogilist abi isegi mitte patsiendid ise, vaid nende lähedased.

Enesevigastamise tagajärjel tekkinud armid. Enne ja pärast:

Kontrollvisiidil. Dr Uskovi traumaatiliste armide ravikuur on lõppenud, nahk on täielikult taastunud. Minu arvates on see väga lahe. Lisaks tekstuurile ja pinnale on armide struktuur muutunud. Nüüd päevituvad need peaaegu nagu tavaline nahk.

Pigmenteerunud armid

Pigmenteeritud armid on minu jaoks alati mõistatus. Traumaatilises haavas võib esineda väga erinevaid pigmente, alates püssirohust kuni värvi- või isegi asfaldiosakesteni. Tavaliselt püüan esimeses etapis pigmendi eemaldada ja alles siis võtan ette puhta armi. Pigmendi eemaldamiseks kasutan nano- ja pikosekundseid mitteablatiivseid lasereid, mille lainepikkused jäävad vahemikku 532-1064 nm.

Kuidas eemaldada traumaatilist armi?

 

Traumaatiliste armide ravimeetodid on üldiselt sarnased kirurgiliste armide ravimeetoditega. Kuid armid, mis tekivad kirurgilise sekkumise tagajärjel, on enamasti steriilsed, sisselõige tehakse minimaalse koekahjustusega, õmmeldakse hoolikalt ning loomulikult ei jäta kirurg haava sisse võõrkehi. Kuid traumajärgsed armid on palju karmimad. Võime silmitsi seista ulatuslike hammustushaavade, põletuste ja kudede vedeldamise tagajärgedega. Traumaatilisest armist võib kergesti leida klaasitükke, asfaldit, püssirohtu, puidutükke või metalliosakesi.
On selge, et sellised omadused mõjutavad suuresti ravimeetodite kombinatsiooni valikut. Ja traumajärgsete armide ravi prognoos on tavaliselt konservatiivsem.

bottom of page